pay for essay

راهنمای آسانسور


در سال های اخير با توجه به رشد جمعيت در كشور و همچنين افزايش جمعيت شهرنشين و افزايش سطح رفاه زندگی، مهندسین و متخصصین صـنعت ساختـمان، وادار به ايجاد ساختمان‌هایی با تعداد طبقات بالا و مرتفع شده اند كه استفاده از آسانسورها با كاربرد های مختلف در اين ساختمان‌ها واجب و ضروری می باشد. لذا شركت آريا عرش سهند جهت فرهنگ سازی و آموزش استفاده از اين وسيله رفاهـی و ضروری مبـادرت به چاپ اين دستورالعمل نموده است، كه نكاتی مهم را به شما آموزش می دهد؛ لذا از شما مـشتريان محترم شركت در خواست می نمائیم قبل از استفاده از آسانسور مطالب اين دستور العمل را با دقت مطالعه كرده سپس از آسانسور استفاده نمايید. مطالب اين بروشور برگرفته شده از قوانين اداره استاندارد، سنديكای آسانسور و پله برقی و تجربيات شركت آريا عرش سهند می باشد.

دستور العمل استفاده از آسانسور:
قبل از استفاده از آسانسور شما بايستی با شماره تماس‌های شــركت (درج شده روي پلاك ظرفيت داخل كابين) تماس حاصل فرمائيد تا گارانتي و قرارداد سرويس آسانسور شما فعال شود. شما بايستی توجه داشته باشید که آسـانسور بر اساس سيستم نفربر طراحی شده و حمل بار با آسانسور نفربر ممنوع می باشد. در ساختمان‌های بزرگ و مرتفع علاوه بر آسانسور نفربر آسانسور باری هم نصب می شود كه حمل بار با آسانسور انجام می شود.
آسانسورها با دو سیستم درب به بازار ارائه می شوند.

1- درب لولائی
2- درب تمام اتوماتيك (وسط باز شو يا تلسكوپی)

در آسانسورهای با درب لولائی شما بعد از فشار شستی طبقه بايستی منتظر آمدن كابين به طبقه باشيد پس از آمدن كابين راست طبقه و خاموش شدن چراغ جهت نماي روی شستی طبقه درب آسانسور را باز نمائيد (توجه داشته باشيد تا قبل از رسيدن آسانسور راسـت طبقه به هيچ عنوان درب آسانسور باز نمی شود و اگر چنانچه درب باز شود شما بايستی سريع با بخش پشتيبانی شركت تماس بگيريد.)

بعد از باز كردن درب لولائی شما می توانيد داخل كابين رفته و شستی مورد نظر، جهت انتقال به آن طبقه را فشار داده و منتظر بسته شدن درب كابين و حركت آن باشيد. توجه داشته باشيد كه درب لولائی طبقه بعد از حضور شما در كابين بايستی بصورت خودكار بسته شود.
در زمانيكه درب كابين شروع به بسته شدن می کند تا قبل از بسته شدن كامل درب، شما در صورت پشیمانی، می توانيد با فشار دادن كليد (DOOR OPEN(DO ازبسته شدن درب كابين جلوگيری كنيد.

پس از انتقال شما به طبقه موردنظر بايستي تا باز شدن اتوماتيك درب كابين منتظر بمانيد و پس از باز شدن درب كابين ميتوانيد با باز كردن درب لولائي طبقه، از كابين خارج شويد.
سقوط ترسناک ترین واژه ای است که دست از سر آرامش بیشتر کسانی که سوار آسانسور می‌شوند برنمی‌دارد، اما حادثه سقوط به شرطی که بازدیدها و تعمیرات ضروری آسانسور به موقع و به درستی انجام شود، جز در لفظ باقی نخواهد ماند، چرا که سیستمی بنام پاراشوت در آسانسور تعریف شده که کابین بنا به هر دلیل از جمله کثرت استفاده، فرسودگی قطعات و..... قصد سقوط داشت، بوسیله گاز گرفتن ریل‌ها کابین را متوقف کرده و مانع از سقوط می‌شود.
چنانچه حين حركت بنا به هر دليلي كابين از حركت ايستاد، شما خونسردي خود راحفظ كرده و با فشار دادن كليد زنگ اضطراري سرايدار يا ديگر ساكنين را مطلع نمائيد و اگر تلفن همراه داريد با شماره پشتيباني شركت (مندرج در پلاک ظرفیت کابین) تماس بگيريد.

توجه داشته باشيد كه آسانسور به هيچ عنوان سقوط نخواهد كرد و هميشه اكسيژن به مقدار لازم جهت تنفس در كابين جريان دارد و همچنين شما می توانيد جريان اكسيژن و هوای داخل كابين را با روشن كردن فن بيشتر كنيد. اما اگر شما فرد خارج از كابين آسانسور هستيد و مطلع شديد كه كسي داخل كابين آسانسور محبوس شده، سريعا ًبه مديريت ساختمان اطلاع دهيد و برای بيرون آوردن شخص محبوس موارد ذيل ا انجام دهيد:
شما قبل از هر عملی بايستی متوجه باشيد كه آسانسور شما مجهز به سيستم نجات اضطراری می باشد يا خير؟

اگرآسانسور مجهز به سيستم نجات اضطراري باشد بصورت اتوماتيك شــخص مي‌تواند پياده شود ولی اگر مجهز به اين سيستم نباشد موارد ذيل را انجام دهيد:
به شخص درون كابين اطمينان دهيد كه براي بيرون آوردنش وارد عمل شده‌اید. برای بیرون آوردن شخص شما ميبايست به موتور خانه آسانسور در پشت بام مراجعه كرده و حتما قبل از انجام هر كاري تابلو سه فاز در موتورخانه را شناسائي كرده و برق اصلی آسانسور(کلید صفر و یک) را قطع نمائيد.
شما بایستی بدانید به هیچ عنوان نبایستی افراد غیر مسئول و متفرقه، تابلو فرمان آسانسور را دستکاری نمایند زیرا این امر خطرناک بوده و ممکن است باعث اتفاقات جبران ناپذیری بشود.

دسته ترمز روي موتور را شناسائي كنيد سپس براي آزاد كردن ترمز موتور آن را تا انتها به طرفين بكشيد، ضمن نگه داشتن دسته ترمز فلايويل موتور را به سمت راحت‌تر چرخانده، حالا كابين را به بالا يا پايين هدايت كنيد آنقدر فلايويل را بچرخانيد تا علامت رنگي روي بگسل‌ها روبروي فريم موتور قرار گيرد. سپس دسته ترمز را رها كنيد و به شخص داخل كابين بگوئيد كه با فشار دست درب كابين را باز كنيد و سپس از كابين پياده شود.

با توجه به توضيحات شفاهي و كتبي مكرر داده شده تو سط بخش فني شركت به مشتريان محترم متاسفانه مشاهده مي‌شود كه افراد محبوس در كابين دچار ترس مي‌شوند كه ما صراحتا اعلام مي‌كنيم كابين آسانسور تحت هيچ شرايطي سقوط نمي‌كند و هـوا به مقد ار لازم در كابين در جريان است نگراني و ترس كاملا" بيهوده است.

حمل بار با آسانسور نفربر:
همانطور كه قبلا"توضيح داده شده حمل هر گونه بار با آسانسور مسافربر ممنوع مي‌باشد اما با توجه به برخي از درخواست‌ها در مورد حمل بار با آسانسور مسافربر توضيحاتي داده می شود:
شما بايد دقت داشته باشيد كه هميشه روي پلاك ظرفيت، تعداد نفرات و وزني كه آسانسور مي‌تواند حمل كند درج شده است. يعني يك آسانسور شش نفره می‌تواند 450 کیلوگرم بار را حمل کند (450=75*6)
پس شما فقط در موارد اضطراری و با هماهنگی هئیت مدیره ساختمان می‌توانید تا 450 کیلوگرم بار را با آسانسور مسافربر و به شرطی که به درب و تزئینات کابین صدمه نزنید، جابجا کنید.
آسانسورهاي با درب تمام اتوماتيك:
طريقه استفاده از اين مدل آسانسورها با درب‌هاي لولائي تقريبا" يكي است فقط درب‌هاي آسانسور به صورت اتوماتيك و بدون دخالت دست باز و بسته ميشوند. در ضمن بر روي شستي داخل كابين اين آسانسورها از كليد DOOR CLOSE ( DC) استفاده شده است.
در مواردی دیده شده که استفاده کنندگان از آسانسور هنگام بسته شدن درب طبقه(تمام اتوماتیک)با فشار دست مانع از بسته شدن آن می‌شوند که این کار متاسفانه باعث خرابی قطعات درب شده و آنرا از تنظیم خارج می‌کند و باعث اخلال در کارکرد آسانسور می‌شود.
اما در حین بسته شدن بایستی چه کرد که مانع از بسته شدن آن شویم؟
جهت این کار اگر در کابین حضور دارید با فشار دادن شستی همان طبقه یا فشاردادن کلید(DC)مانع از بسته شدن آن شوید و اگر در طبقه حضور دارید با فشردن کلید احضار طبقه(نصب شده در کنار درب آسانسور) مانع از بسته شدن آن شوید.
در ضمن در اکثر آسانسورها ،کابین مجهز به فتو سنسور جهت تشخیص مانع در هنگام بسته شدن درب - هم بصورت پرده ای و هم بصورت نقطه ایی- می‌باشند که درصورت وجود مانع در هنگام بسته شدن درب، درب را بصورت اتوماتیک باز می‌کنند.
EnglishIran